Что есть, чтобы была здоровая печень
Печень невероятная. Она восстанавливается после резекции, химических отравлений, вирусов, воспалений очень быстро, по сравнению с другими органами. Поддержка нужна и при жировом гепатозе, который распространяется и становится новым диабетом. Печень – локация фаз детоксикации и делает это для нас всегда.
Далее текст на языке оригинала
У раціон вводити:
Капустяні – качанні капусти (від кольбарі до білої та червоної, квашеної без цукру), цвітна та броколі, брюссельська, рукола, дайкон, редис. Тут сірка і сульфорафан = необхідні для фаз детоксу, виводу патологічних метаболітів та зниження хронічного запалення.
Фосфоліпіди. Лецитин, необхідний для відновлення клітин печінки, пошкоджених ожирінням, інфекціями, треш їжею, фрітюром, алко. Це лише тваринні джерела – рідкий жовток, субпродукти, м’ясо на кістці, морепродукти. Менше у водоростях та сої, соняшниковому насінні.
Буряк. Тут бетаїн, що ще підчищає судини, допомагає відновлювати клітини печінки і засвоювати білок. Печений буряк, сирий або іноді фреш буряк+грейпфрут+селера після їжі.
Продукти з кислим смаком: лимони, лайми та яблучний оцет, особливо в їжу з білком.
Трави та спеції з гірким смаком - імбир, рукола, кінза, куркума, кульбаба, кумін, фенхель, м’ята, розторопша, хрін, редька, зелена цибуля, петрушка, кріп. Без пучка руколи їжу не починати ок?
Часник. Люблю. Багато сірки (це ваш МСМ у БАДах нігті-волоси-шкіра), а він - (спрощую) "природний антибіотик" та регулятор цукрового навантаження. Містить антиоксидант глутатіон.
Глутатіон. Печінка вміє його робити сама :) але додати ззовні завжди допомога виведенню сміття з тіла. Авокадо, спаржа, картопля, хрестоцвіті, паростки.
Оливкова олія холодного віджиму, найкраща якість!
Куркума - як пряність, БАД і свіжа в каррі та смузі.
Ферментовані овочі - органічні кислоти, аутоферменти та пробіотики. Квашені овочі, комбучі, рослинні йогурти без цукру.
Та й повноцінна велика триразова їжа в період максимальної розслабленості. Розслаблені – нормальний відтік жовчі. При активації симпатичної нервової системи (при стресі) знижується продукція соляної кислоти у шлунку та порушується жовчоутворення